Opierzenia, obróbki blacharskie: obróbka attyki, ogniomuru

Obróbka attyki, ogniomuru jaką metodę mocowania wybrać?

Należy wymienić podstawowe trzy możliwości mocowania obróbki attyki:
Na rąbek stojący, na zakładkę zacinając kapie nosy i na zakładkę po wcześniejszym przygotowaniu odpowiednio opierzeń.

Wyjaśnijmy najpierw, co to jest obróbka attyki, ogniomuru i gdzie znajduje zastosowanie.

Obróbka attyki, ogniomuru znajduje zastosowanie na dachu płaskim, ale również na dachu skośnym często są to kamienice. Wystający mur, przedzielający budynek na dwie części zabezpiecza go. Zastosowanie go na dachu skośnym służy przed pożarem, aby nie przedostał się z jednej części budynku na drugą jest wtedy nazywamy ogniomurem. Na dachu płaskim mur, który przeważnie jest dookoła budynku, chroni do przed nawiewami wiatru, śniegu. 

W obydwu przypadkach zabezpieczamy mur aby nie prószył. Do tego stosujemy blachy specjalnie wyprofilowane nazywane obróbką attyki, ogniomuru. Obróbki blacharskie, opierzenie, które zastosujemy do osłonięcia muru, dobrze jest odizolować po całości membraną lub papą. Należy pamiętać że blachy mają tendencje do skraplania się.


1) Obróbka blacharska attyki na rąbek stojący, tradycyjny. Jest mocowana na haftry. Jest to połączenie przeznaczone dla specjalisty, który na miejscu zagina i zaklepuje połączenia blach ze sobą. Wymaga to wiedzy i umiejętności wykonawcy, dekarza.

2) Opierzenia attyki, ogniomuru można łączyć również na zakładkę. W tym przypadku należy zaciąć kapie nosy równo po obu stronach około 4-5cm, a następnie nasunąć obróbkę attyki jedną na drugą. W miejscu łączenia stosujemy uszczelniacz dekarski elastyczny lub taśmę butylową podklejając spodnią blachę. Dobrze widziane jest mocowanie od góry blachy mocowanie mechaniczne np. na wkręty typu farmer.

3) Attyki, ogniomur można przygotować już na etapie profilowani. Należy kapie nosy z jednej strony attyki pomniejszyć tak, aby nachodziły na stronę orginalną, wtedy wystarczy uszczelnić łączenia pomiędzy blachami. Tak jak we wcześniejszym łączeniu. W miejscu łączenia stosujemy uszczelniacz dekarski elastyczny lub taśmę butylową podklejając spodnią blachę. Mocowanie dodatkowe na wkręty jest wskazane.

 

obróbka attyki stal powlekana

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl