obróbka komina panelami
obróbka komina panelami

 

Wykończenie komina - przegląd możliwości

Komin stanowi drogę dla spalin i jest też najważniejszym element układu wentylacyjnego. Jego stan oraz efektywność odprowadzania ubocznych produktów spalania ma ogromny wpływ na warunki panujące wewnątrz budynków. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje jego wygląd. Dlatego też inwestorzy podczas budowy, remontu komina powinni zwrócić uwagę na jego wykończenie. Po jakie materiały mogą oni sięgać?

Dlaczego wykończenie komina odgrywa tak dużą rolę?

Odpowiednio wykończony komin sprawuje się bez zarzutu przez wiele lat. Aby jednak tak było, trzeba zadbać o każdy detal tej konstrukcji. Ogromne znaczenie dla sprawności tego przewodu mają elementy znajdujące się nad powierzchnią dachu. To od nich w dużej mierze zależy, czy komin będzie mógł spełniać swoje funkcje.

Komin musi być starannie wykończony z kilku względów:

 •     jest to gwarancją szczelności całej konstrukcji
 •     elementy tworzące wykończenie zabezpieczają część przewodu kominowego znajdującą się na zewnątrz przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych
 •     montaż wybranych elementów korzystnie wpływa na estetykę budynku.

Istnieje cała gama materiałów, które mogą zostać wykorzystane podczas prac wykończeniowych. Jednak surowce te muszą wyróżniać się wyśrubowanymi parametrami oraz być dostosowane do specyfiki takiej konstrukcji. Materiały takie powinny:

 •     być niepalne i nietopliwe
 •     być zabezpieczone przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, czyli deszczu i śniegu
 •     być odporne na wysokie temperatury, a w tym na nagrzewanie się pod wpływem promieni słońca.

Dlatego komin musi być wykończony materiałem, który zarówno spełni wymagania techniczne, jak i nie zaburzy koncepcji wizualnej budynku. Przedstawiamy, jakie rozwiązania można zastosować w przypadku przewodów kominowych.

Tynkowanie kominów

Do prac wykończeniowych można używać dwóch rodzajów tynków – cementowo-wapienny i cementowy. Ten drugi, ze względu na swoje właściwości, jest wykorzystywany o wiele częściej.

Zaletą tynków cementowych jest ich odporność na wilgoć oraz to, że sięgając po ten materiał, można stosunkowo łatwo wykończyć komin. Za ich popularnością stoi także ich niska cena, która niestety nie idzie w parze z trwałością tego surowca. Pozostawia ona wiele do życzenia i to nawet wtedy, kiedy tynk zostanie pokryty specjalną farbą. Ci, którzy oczekują solidniejszych rozwiązań, powinni poszukać innych materiałów.

Okładziny kamienne, cegły i eleganckie płytki klinkierowe

Takie elementy wykończenia komina na pewno przysłużą się jego estetyce. Ponadto ze względu na swoją trwałość są one zdecydowanie lepszym materiałem do stworzenia elewacji przewodu kominowego niż tynki. Stawiając na płytki klinkierowe w takim samym kolorze jak dach, można stworzyć harmonijne wykończenie całego budynku. Tym, co może odstraszać od ich montażu, jest ich dosyć wysoka cena. Dobra informacja jest taka, że można znaleźć równie estetyczne materiały w przystępniejszej cenie.

Obróbka komina, panelami ze stali powlekanej – dlaczego ich wybór to tak dobry pomysł?

Remont starego komina, otoczonego przez dach wykonany z blachodachówki czy wykończenie przewodu do odprowadzania spalin wymaga sięgnięcia po materiały o odpowiednich parametrach. W tej sytuacji warto postawić na panele stalowe. Jakie mają one zalety?

 •     są odporne na naprężenia, co oznacza, że nie zaszkodzi im amplituda temperatur pomiędzy wnętrzem przewodu a warunkami panującymi na zewnątrz. Ma to szczególne znacznie w przypadku kominów spalinowych, czyli odprowadzających gorący dym
 •     stanowią zabezpieczenie dla komina przed szeregiem niekorzystnych czynników, a w tym zwłaszcza przed opadami atmosferycznymi, śniegiem czy słońcem. Wykonuje się je tak, aby były odporne na ogień oraz korozję
 •     są trwałe
 •     mają niewygórowaną cenę w stosunku do płyt kamiennych czy płytek klinkierowych.

Obróbka komina, panelami to propozycja dla tych, którzy chcą zadbać o stan i sprawność tego przewodu, ale też dla tych, dla których liczą się kwestie estetyki – panele te wyróżnia nowoczesny wygląd. Idealnie komponują się z dachami wykonanymi z blachodachówki.

Ponadto wybierając je, można stworzyć kompletną obróbkę blacharską komina, na którą składają się:

 •     opierzenie dolne – jest to kołnierz z blachy montowany w miejscu, w którym komin styka się pokryciem dachowym
 •     panele ze stali powlekanej montowane na ścianach trzonu komina
 •     czapa, która zabezpiecza przed przedostawaniem się do wnętrza przewodu wody (pochodzącej z opadów atmosferycznych) oraz innych zabrudzeń.

Taki system panelowy wykonywany jest na zamówienie, dzięki czemu wymiary wszystkich składających się na niego elementów są dopasowane do wielkości komina. Zapewnia to, że stanowi on trwałe zabezpieczenie oraz estetyczne wykończenie tego przewodu.

kompletne opierzenie kominów    obróbka komina panelami

                                                                                                    

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl