Porównanie stali powlekanej a aluminium 0

Obróbki blacharskie ze stali powlekanej i aluminium – podobieństwa i różnice.

 

Mogłoby się wydawać, że obróbki blacharskie stanowią jedynie detale wykończenia niektórych elementów budynku. Jednak mimo tego, że nie rzucają się w oczy, tak jak pokrycie dachowe czy stolarka okienna, pełnią równie ważne funkcje. Wśród metali najczęściej wykorzystywanych do produkcji obróbek blacharskich znajdują się stal powlekana i aluminium. Dowiedz się, co wyróżnia te materiały i jakie elementy są z nich wykonywane.

Czym są i gdzie wykorzystuje się obróbki blacharskie?

 

W prawie każdym budynku znajduje się całe mnóstwo obróbek blacharskich, z obu blach możemy wykonać niemal wszystkie potrzebne opierzenia. Nic w tym dziwnego, gdyż metale, a w tym także stal i aluminium, to wytrzymałe surowce znane ze swojej długiej żywotności. Inwestorzy chętnie sięgają po wykonane z nich elementy – są to między innymi:

  • opierzenia dachów
  • obróbka komina, panelami
  • profile balkonowe
  • listwy przypodłogowe, przyścienne
  • wiatrownice
  • śniegołapy, rynny – koszowe i kwadratowe
  • pasy podrynnowe, pas nadrynnowy
  • obróbki ogniomuru
  • parapety zewnętrzne

Wynika z tego, że obróbki blacharskie to ważne elementy konstrukcyjne budynków. W zależności od rodzaju pełnią funkcję ochronną, tworzą systemy rynnowe oraz zabezpieczają poszczególne części budowli. Ponadto w związku z tym, że są montowane w widocznych miejscach, mają wpływ na estetykę elewacji czy dachu.

Zarówno aluminium, jak i stal powlekana to materiały, które doskonale sprawdzają się podczas wykonywania obróbek blacharskich. Jednak ze względu na właściwości tych metali między produkowanymi z nich elementami istnieją znaczące różnice. Czego one dotyczą?

Za co docenienie są obróbki blacharskie ze stali powlekanej?

 

Opierzenia, rynny, profile i inne elementy wykonane ze stali powlekanej na pewno nie zniszczą się przez długie lata. Surowiec ten jest wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne za sprawą swojego wykończenia. Stal, z której powstają obróbki blacharskie, jest cynkowana, a także pokrywana powłoką z poliestru. Fakt ten oraz parametry techniczne metalu, gwarantują:

  • solidność obróbek blacharskich, a co za tym idzie, niepodatność na uszkodzenia mechaniczne
  • odporność na czynniki atmosferyczne, czyli na zmienne temperatury, deszcz, wilgoć, promieniowanie UV
  • możliwość wytrzymywania dużych obciążeń – jest to szczególnie ważne w przypadku takich elementów jak rynny, śniegołapy, które muszą utrzymywać ciężar wody, śniegu, a niekiedy także lodu.

Obróbki blacharskie ze stali powlekanej są dosyć ciężkie oraz wymagają regularnej konserwacji, malowania. W innym razie mogą pojawić się na nich ogniska korozji. Oprócz tego bywa, że podczas docinania tych elementów amatorskimi metodami, można uszkodzić powłoki ochronne. Sprzyja to szybkiemu pojawieniu się rdzy. Mimo tego szacuje się, że ich żywotność wynosi około 50 lat.

Opierzenia ze stali powlekanej są często wybierane także ze względu na swoją atrakcyjną cenę. Jest ona niższa niż w przypadku elementów z aluminium.

Czym wyróżniają się aluminiowe obróbki blacharskie?

Wytrzymałość i żywotność obróbek blacharskich z aluminium rekompensuje wyższe koszty ich zakupu. Metal ten jest o wiele mniej podatny na korozję, co wynika zarówno z jego specyfiki, jak i z naniesienia na niego dodatkowych warstw ochronnych. Dzięki temu wykonane z niego elementy mogą służyć dłużej niż wtedy, gdyby zostały wyprodukowane ze stali.

Ponadto jego zaletą jest również lekkość. Aluminiowe obróbki blacharskiej ze względu na swoją niską wagę nie obciążają konstrukcji budynku i są mniej kłopotliwe podczas montażu niż elementy stalowe. Ogromną zaletą opierzenia, rynien, profili z aluminium jest także to, że nie wymagają one zabiegów konserwacyjnych.

Aluminiowe czy ze stali powlekanej – które obróbki blacharskie warto wybrać?

Obróbki blacharskie z aluminium wydają się lepszym rozwiązaniem. Mimo tego montaż elementów ze stali powlekanej także jest dobrą inwestycją – wystarczy dbać o ich odpowiednią konserwację.

Jeśli chodzi o względy estetyki, to w obu przypadkach można postawić na obróbki komponujące się ze stylem budownictwa. Dzięki temu, że mogą one być wykonane w jednym z kolorów palety RAL, to warto dobrać je pod kątem odcienia elewacji, pokrycia dachu, stolarki okiennej. Decydując się na obróbki ze stali powlekanej, można wybrać wariant z połyskliwą lub z matową powłoką.

Obróbki blacharskie są niezastąpione w budownictwie. Solidne parapety, wytrzymałe rynny i inne elementy opierzenia odporne szereg niesprzyjających czynników atmosferycznych to gwarancja stworzenia funkcjonalnych systemów i zabezpieczeń chroniących budynki przed wiatrem, wodą, wilgocią. Warunkiem jest, aby zostały one wykonane na przykład aluminium lub ze stali powlekanej, czyli z materiałów wyróżniających się długą żywotnością oraz estetyką.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl