Blacha miedziana, czyli materiał na długowieczne obróbki blacharskie
Miedź to metal, który jest doceniany od wieków. Ze względu na swoje właściwości jest uznawany za wyjątkowo szlachetny i ekskluzywny. W branży budowlanej robi karierę zwłaszcza w dekarstwie, podczas tworzenia opierzenia dachu czy komina. W czym tkwi sekret wyjątkowości, a zarazem popularności obróbek z miedzi? Dlaczego, mimo dość wysokiej ceny, decyduje się na nie coraz szersze grono inwestorów?
Jakie obróbki blacharskie powstają z blachy miedzianej?
Dzięki obróbkom blacharskim z miedzi można wykończyć komin oraz konstrukcję dachu. Jednak z metalu tego powstaje cały szereg elementów, które są niezbędne w każdym budynku. Blachy miedziane są wykorzystywane do tworzenia:
- opierzenia dachu – wiatrownic (pod gont, dachówkę i papę), obróbek krokwi, obróbek desek czołowych, kątowników
- opierzenia komina – różnego rodzaju listew – na przykład typu opaska lub na wpust
- pasów nadrynnowych, rynien koszowych
- parapetów zewnętrznych
- obróbki attyki ogniomurów oraz gzymsów.
Takie elementy z blachy miedzianej są wykonywane na wymiar, co w połączeniu z trwałością tego metalu, daje możliwość solidnego i starannego wykończenia budynku.
Wyjątkowe walory estetyczne i ochrona antykorozyjna w jednym
Blachy z miedzi ulegają procesowi zwanemu oksydowaniem. Oznacza to, że pierwiastek ten wchodzi w reakcję z tlenem znajdującym się w atmosferze. W ten sposób powstaje tlenek miedzi. Jest to nic innego jak dobrze znana patyna.
Patyna nadaje szczególnego charakteru obróbkom z tego metalu. Zyskują one jedyny w swoim rodzaju, szlachetny wygląd. Początkowo kolor miedzi można określić jako opalizujący brąz z nutką odcienia pomarańczowego. Jednak z czasem, na skutek oksydowania metal ten przyjmuje czekoladową, ciemną barwę. Natomiast po wielu latach pokrywa się kolorem zielonym lub niebieskozielonym.
Proces utleniania miedzi gwarantuje nie tylko ciekawy wygląd tego metalu, ale przekłada się na jego parametry techniczne. Patyna to warstwa ochronna, która zabezpiecza blachę przed niszczeniem na skutek kontaktu z wodą i wilgocią. Właśnie dlatego obróbki blacharskie z miedzi są tak długowieczne. Między innymi ze względu na to, że nie grozi im korozja, ich żywotność wynosi około 250 lat!
Jakie korzyści wiążą się z montażem obróbek blacharskich z miedzi?
Miedź z biegiem lat przechodzi metamorfozę, jeśli chodzi o jej wygląd, natomiast jej wytrzymałość pozostaje bez zmian. Jednak to nie jedyne zalety tego metalu.
Blacha miedziana nie wymaga konserwacji, co jest znacznym ułatwieniem dotyczącym jej eksploatacji. Mimo tego, że nie trzeba poświęcać jej uwagi, ma nieprzeciętne walory wizualne, a jej stan techniczny nie pogarsza się. W związku z tym inwestycja w opierzenie z miedzi to dobra decyzja – nawet, jeśli koszty zakupu obróbek blacharskich będą większe niż w przypadku wyboru elementów z innych materiałów.
Oprócz tego obróbki z miedzi idealnie komponują się zarówno z nowoczesnym, jak i tradycyjnym budownictwem. Niezależnie od stylu budynku miedziane parapety czy opierzenie dachu i komina nadają konstrukcji szlachetny, elegancki wygląd.
Jakie właściwości miedzi są szczególnie istotne w przypadku obróbek blacharskich?
Odporność na korozję, żywotność i estetyka to największe, ale niejedyne atuty blach z miedzi. Także inne zalety sprawiają, że metal ten doskonale nadaje się do produkcji obróbek blacharskich.
Blacha miedziana jest:
- plastycznym materiałem, który cechuje się kowalnością i który można w łatwy sposób obrabiać – dzięki temu może powstawać z niej tak wiele elementów do wykańczania budynków wykorzystywanych między innymi w dekarstwie
- materiałem, z którego powstają obróbki przeznaczone do montażu zarówno przy pomocy lutowania, jak i klejenia
- odporna na zmienne warunki atmosferyczne, promienie UV, uszkodzenia mechaniczne.
Montaż obróbek blacharskich z miedzi wymaga jednak wiedzy na temat tego, z jakimi metalami nie można jej łączyć. Cynk, stal ocynkowana, wszelkie stopy cynku oraz aluminium mogą zagrażać miedzianym elementom. Na skutek takiego połączenia może dojść do przyspieszonego korodowania, a w efekcie niszczenia obróbek. Natomiast metalowe materiały, które są neutralne dla miedzi i mogą być z nią łączone, to na przykład stal nierdzewna, cyna, elementy cynowane oraz ołów.
Niektórzy za mankament obróbek z miedzi wskazują to, że występują one tylko w jednym kolorze. Nie wszystkim odpowiada też zmiana ich zabarwienia i ich pokrycie nie zawsze regularną powłoką patyny. Jednak to właśnie ta właściwość tego metalu nadają mu unikalnego charakteru. Ponadto miedź nie bez powodu uznawana jest za tak szlachetny, ekskluzywny metal. Pozwala ona tworzyć opierzenia dachów, kominów, listwy i parapety, które będą wyróżniały się zarówno wyśrubowanymi parametrami technicznymi, jak i jedynym w swoim rodzaju stylem.