Dylatacja dachu z blachy to kolejna obróbka blacharska, opierzenie - wszystko co musisz wiedzieć.
Wykonanie dachu, w tym także pokrycia z blachy, ma wpływ nie tylko na komfort użytkowników budynków. Oprócz tego, że zabezpiecza on przed chłodem i opadami, stanowi istotny element konstrukcyjny. To, jak zostanie zaprojektowany i zbudowany, ma wpływ na jego żywotność oraz stan samego budynku. Dlatego niekiedy tak ważne jest wykonanie dylatacji. Czym one są i jaką pełnią funkcję?
Dylatacja – co to takiego?
Przerwy dylatacyjne to szczeliny, których wykonanie jest planowane już na etapie projektu danej konstrukcji. Ich obecność gwarantuje jej wytrzymałość i odporność na rozmaite czynniki. Dylatacja może być wykonana w posadzce, w ścianach nośnych, działowych, a także w dachach z blachy, pokrytych dachówką czy papą. W zależności od celu, w jakim została utworzona szczelina, można mówić o:
- dylatacji termicznej – eliminuje ona ryzyko odkształcenie określonych elementów konstrukcji pod wpływem wysokiej temperatury, wilgoci
- technologiczne – dzięki nim na budynek nie mają niekorzystnego wpływu takie zjawiska jak kurczenie się czy pęcznienie materiałów
- przeciwdrganiowe – minimalizują wibracje i drgania pomiędzy poszczególnymi elementami
- konstrukcyjne – służą do wydzielania fragmentów konstrukcji budynków.
Wykonanie szczeliny w dachu polega nie tylko na pozostawieniu przerwy między dwoma płaszczyznami – trzeba ją również odpowiednio wypełnić. Dylatacja dachu z blachy jest wykończona dopiero wtedy, gdy zostanie w niej umieszczona i przytwierdzona na stałe specjalna listwa. Profil taki jest niezbędny, aby szczelina spełniała swoją funkcję.
Jakie znaczenie ma prawidłowe wykonanie obróbki blacharskiej na dylatacji dachu?
Dylatacja dachu z blachy to wartościowe opierzenie, pozwala oddzielić od siebie dwie, różne powierzchnie. Jest wykonywana między innymi wtedy, kiedy przeprowadzany jest częściowy remont połaci. Szczelina ta oddziela wtedy nowe pokrycie od starego. Dylatacja jest niezbędna także w przypadku oddzielenia dwóch dachów w jednym ciągu budynków.
Zadaniem obróbki blacharskiej jest zabezpieczanie takiej szczeliny. Nie zależnie jakich materiałów, jest wykonane pokrycie dachowe. Ponadto listwa taka pozwala na równomierne rozkładanie obciążeń w związku z wykonywaniem nowego fragmentu połaci. Przyczynia się ona również do tego, że dach prawidłowo osiada na konstrukcji budynku.
Pierwszym krokiem do stworzenia dylatacji jest wykonanie samej szczeliny. Odstęp między poszczególnymi płaszczyznami musi być wykonany z uwzględnieniem specyfiki dachu – może być on mniejszy lub większy. Aby jednak fragmenty połaci mogły zostać profesjonalnie rozdzielone, konieczny jest montaż obróbki blacharskiej, profilu dylatacyjnego. Listwy takie są przeznaczone do odseparowywania dwóch połaci z blachy, ale można je stosować również wtedy, gdy dylatacja ma powstać między pokryciem z blachy a dachem z papy lub z blachodachówki.
Dylatacje dachu z blachy powstają poprzez umieszczenie w szczelinach profili wykonanych z metalu. Jak nietrudno się domyślić taka obróbka blacharska jest odpowiednio przygotowywana do tego, aby mogła spełniać swoją funkcję pod gołym niebem. Dotyczy to kwestii jej wytrzymałości, a także estetyki.
Listwy dylatacyjne ze stali powlekanej, aluminium, stali nierdzewnej to profesjonalne wypełnienie szczeliny między płaszczyznami dachu.
Dylatacje dachów z blachodachówki są tworzone ze aluminium, stali nierdzewnej oraz stali powlekanej. która została zabezpieczona przed szeregiem niekorzystnych czynników. Do produkcji takich profili wykorzystuje się stal powlekaną – w tym przypadku powłokę ochronną stanowi cienka warstwa tworzywa poliestrowego. Dzięki temu dylatacja dachu jest odporna na:
- korozję
- niekorzystny wpływ premiowania UV
- starzenie
- wilgoć
- amplitudy temperatur.
Oprócz tego dylatacja dachu nie może zaburzać estetyki budynku. Dlatego też producenci tych obróbek blacharskich dbają o ich staranne wykończenie. Dopasowując listwę z aluminium lub ze stali do kolorystyki pokrycia dachowego, można wybrać jeden z odcieni z palety RAL. Istnieje także możliwość, aby wybrać profil stalowy z powłoką matową lub z połyskiem.
Z technicznego punktu widzenia niezwykle istotne jest stworzenie dylatacji pasującej do wymiarów szczeliny. Jednak tego typu obróbki blacharskie wykonuje się na wymiar – w związku tym stanowią one idealnie dopasowane wypełnienie odstępu pomiędzy dwoma różnymi płaszczyznami dachu.
Wymiana części dachu (na przykład w przypadku, kiedy prace te dotyczą jednego z budynków znajdującego się w zabudowie bliźniaczej), remont fragmentu połaci i związane z tym wykorzystanie nowego materiału to sytuacje, kiedy niezbędne jest wykonanie dylatacji. Ze względu na swoją żywotność i walory estetyczne najlepiej sprawdzają się do tego obróbki blacharskie ze stali powlekanej, a także z aluminium lub z tytan cynku. Stawiając na nie, należy obawiać się tego, że zaczną korodować i ulegać niszczeniu.