Panele ścienne. 0
Panele ścienne.

Nowoczesne wykończenie fasady, czyli obróbki blacharskie na panele ścienne.

Fasada budynku nadaje mu stylu, charakteru i odpowiada za walory estetyczne. Oprócz tego to, z jakiego materiału zostanie wykonana, przekłada się na stan technicznych konstrukcji – jej zadaniem jest także ochrona ścian zewnętrznych. Dlatego też wybierając rodzaj elewacji, należy znaleźć kompromis między jej nienagannym wyglądem a wytrzymałością. Jednak stawiając na panele ścienne z blachy, można liczyć zarówno na to, że fasada będzie estetyczna, jak i solidna.

Obróbki blacharskie na panele ścienne jako rodzaj elewacji – dlaczego warto?

Tradycyjne elewacje powstają z rozmaitych materiałów budowlanych. Najczęściej wykorzystuje się do tego tynk, a niekiedy też płyty z betonu czy drewno. Mimo tego z wielu względów warto przemyśleć montaż opierzenia jakim są panele ścienne. Taka fasada może spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, dla których tak samo ważna jest trwałość konstrukcji jak jej estetyka.

Zaletami obróbek blacharskich na panele ścienne jest:

  • fakt, że świetnie pasują  do nowoczesnego wyglądu domów nadając spójności w połączeniu z opierzeniem budynku oraz obróbką komina z takich samych paneli.
  • jej uniwersalność przy montażu – panele takie to wybór długości nawet do 6m z jednego elementu. 
  • prawidłowo zamontowane panele ścienne służą na wiele lata. Odpowiednio przygotowana i zabezpieczona blacha przez długi czas: nie niszczy się, nie rdzewieje, a jej powierzchnia zewnętrzna nie zmienia swojego wyglądu
  • doskonałe zabezpieczenie dla ścian budynku – blacha stanowi warstwę ochronną dla samych ścian, ale także jest ognioodporna. Dlatego też ma wpływ na bezpieczeństwo w budynku
  • jej nietuzinkowy wygląd – świetnie nadaje się przy remontach starych budowli
  • mimo że panele z blachy kojarzą się głównie z budowlami przemysłowymi, to zgodnie z nowoczesnymi trendami są także wykorzystywane w przypadku budynków mieszkalnych. Nawiązują do popularnej, modnej stylistyki industrialnej

Ponadto opierzenia z blachy może powstać nie tylko elewacja. Może zostać ona zastosowana w przypadku parapetów, profili balkonowych czy rynien. Dzięki temu tworząc taką fasadę, można utrzymać spójny styl budynku.

Jaką blachę należy wybrać na fasadę budynku?

To, czy elewacja z tego materiału, przez długie lata pozostanie w nienaruszonym stanie, zależy głównie od sposobu jej przygotowania. Blacha jest poddawana obróbkom, które skutkują tym, że staje się trwała i odporna na niszczenie. W związku z tym na fasadę budynku najlepiej wybrać:

  • obróbki blacharskie z blachy stalowej – jej powierzchnia może być wykonana w jednym z wielu kolorów z palety RAL, a oprócz tego powłoka ta może być błyszcząca lub matowa. Daje to możliwość dopasowania paneli do innych elementów budynku, a także wybranie ich zgodnie z własnym gustem. Jednak tym, co przemawia za tym, aby wybrać ją na pokrycie ścian zewnętrznych, jest jej żywotność. Blacha stalowa, zanim zostanie zamontowana, jest zabezpieczana warstwami ochronnymi. Jej powierzchnia jest cynkowana, co gwarantuje odporność na korozję. Ponadto znajdują się na niej powłoki poliestrowe, które zwiększają jej wytrzymałość i zapewniają, że nie zagrażają jej czynniki atmosferyczne. Dzięki temu takie panele mogą być zarazem ozdobą i solidną elewacją
  • opierzenie z aluminium powlekane – jest to droższe rozwiązanie niż stal, ale jednocześnie trwalsze. Inwestorzy doceniają ten materiał zarówno za jego ogromną wytrzymałość i niezwykle długą żywotność, jak i ze względu na walory estetyczne. Blacha aluminiowa zyskuje popularność na rynku ze względu swoją trwałość oraz lekkość materiału. 

Jak jeszcze można wykorzystać obróbki blacharskie z których wykonuje się panele na fasadzie budynku?

Panele ścienne ze stali powlekanej to doskonały materiał w przypadku obróbek komina. Systemy panelowe wyróżniają się nie tylko nowoczesnym designem. Poszczególne ich elementy są wykonywane na wymiar, dlatego idealnie pasują do kształtu i specyfiki konkretnego przewodu kominowego. Ma to ogromne znaczenie ze względu na jego szczelność – blacha dokładnie pokrywa jego powierzchnię. Panele takie mogą być wykorzystane do stworzenia kompletnej obróbki komina, a w tym jego czapy i opierzenia dolnego.

W związku z tym, że blaszane panele występują w tak wielu wariantach kolorystycznych, to można je dopasować do innych zewnętrznych elementów budynków. Komin z opierzeniem z blachy doskonale komponuje się z pozostałymi obróbkami blacharskimi nadając spójności budynku, a także z rynnami, które dopasowane są kolorystycznie. Dzięki temu można osiągnąć pożądany efekt estetyczny, a jednocześnie zapewnić trwałe wykończenie budowli.

Panele ścienne z blachy i inne blaszane obróbki to doskonały przepis na solidną fasadę. Cynkowanie gwarantuje żywotność tego materiału, natomiast powłoki poliestrowe nie tylko przyczyniają się do jego wytrzymałość, ale pozwalają nadać mu efektowny wygląd. Dlatego też blacha powinna przestać kojarzyć się jedynie z konstrukcjami użytkowymi i przemysłowymi – idealnie sprowadza się także w przypadku budownictwa mieszkaniowego. Rynny, parapety, elewacje, opierzenia komina, a nawet obróbki gzymsu i profile balkonowe z blachy sprawiają, że fasada jest trwała i nabiera niepowtarzalnego charakteru.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl