Parapet zewnętrzny - porady

Parapet zewnętrzny – poznaj wskazówki montażowe

Wbrew pozorom parapet zewnętrzny do jeden z najważniejszych elementów wykończenia budynku. Dlatego, zanim go wybierzesz i zaczniesz montować, powinieneś dokładnie dowiedzieć się, jak to zrobić. Mimo że nie jest to wyjątkowo trudne zadanie, to warto dobrze przygotować się przed rozpoczęciem pracy. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek na temat parapetów zewnętrznych i dowiesz się, jak nie popełnić błędów podczas ich montażu.

Czym grozi nieprawidłowy montaż parapetu zewnętrznego?

Stylowy parapet zewnętrzny może stać się ozdobą budynku i podkreślić jego styl. Mimo tego funkcja estetyczna nie jest tym, co wpływa na fakt, że ich montaż ma tak duże znaczenie dla całej konstrukcji.

Parapetom tym nie bez powodu poświęca się tak dużo uwagi. W odróżnieniu od tych, które są wybierane do wnętrz, nie służą tylko wykończeniu przestrzeni pod oknem i stworzeniu miejsca dla roślin doniczkowych. Ich zadaniem jest:

  • ochrona fragmentu ściany znajdującego się pod stolarką okienną – elewacje są narażone na wiele niekorzystnych czynników. Opady deszczu powodują ich zawilgocenie, natomiast ekspozycja na promieniowanie słoneczne może prowadzić do nieestetycznych odbarwień
  • pełnią funkcję uszczelniającą – dzięki nim wilgoć oraz chłód przenikają do pomieszczeń w zdecydowanie mniejszym stopniu
  • umożliwienie spływania wody opadowej pod odpowiednim kątem – deszcz, roztopiony śnieg i lód to pierwszy krok do tego, aby na fasadzie budynku pojawiły się brudne zacieki. Montaż parapetów na zewnątrz eliminuje ten problem.

Właśnie z tych powodów miejsca pod oknem muszą być solidnie zabezpieczone. W przeciwnym razie ściany staną się brudne i – co gorsza – wilgotne. Istnieje wtedy duże ryzyko, że elewacja zostanie zagrzybiona.

Jak zamontować parapet zewnętrzny, aby spełniał on swoje funkcje?

Niezależnie od tego, jaki parapet wybierzesz, są zasady, których trzeba przestrzegać bez względu na jego rodzaj. Trzymanie się tych reguł pomoże osiągnąć ci zamierzony efekt, czyli estetycznie wykończyć budynek i zabezpieczyć jego elewację.

  • Pamiętaj o odpowiednim spadzie parapetu

Aby woda mogła z niego spływać, nie mając kontaktu z fasadą, powinieneś zamontować go pod właściwym kątem. Zaleca się, by kąt ten wynosił 5 °. Dzięki temu deszczówka ani nie będzie stała pod oknem, ani nie zabrudzi ścian.

  • Uważaj na otwory odpowietrzające i odwadniające!

Jeżeli w budynku znajdują się okna z aluminium lub z PCV, to w ich ościeżnicach wykonano na pewno otwory służące do odwadniania i odpowietrzania – parapet nie może ich zasłaniać.

  • Zastosuj końcówki boczne z tworzywa sztucznego

Dzięki nim zabezpieczysz tynk przy parapecie przed zniszczeniem. Są one wyposażone w specjalną rynienkę przeznaczoną do odprowadzania wody.

  • Zadbaj o właściwą głębokość parapetu

Powinien on wystawać 30 do 40 mm za fasadę – zapewni to ochronę ścian przed zawilgoceniem.

  • Nie zapomnij o dylatacjach!

Między parapetem a murem w otworze okiennym należy zostawić szczelinę dylatacyjną (aby zabezpieczyć tynk) o szerokości 5 mm, a następnie wypełnić ją masą uszczelniającą lub taśmą rozprężną. Dotyczy to zwłaszcza parapetów PCV, gdyż na skutek rozszerzalności liniowej może dojść do zmiany ich wymiarów.

  • Zatroszcz się o ich wykończenie

Jeśli postawiłeś na parapety zewnętrzne z metalu i dociąłeś je, to nacięcia musisz zabezpieczyć specjalną farbą antykorozyjną.

Parapet zewnętrzny – przegląd materiałów

PCV, konglomerat, drewno, kamień i płytki klinkierowe lub gresowe oraz blacha – to najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się parapety przeznaczone na zewnątrz.

Najtańszym rozwiązaniem są oczywiście modele z tworzywa sztucznego, czyli PCV, jednak ze względu na ich dosyć niską jakość (mają tendencję do uszkodzeń mechanicznych, nie są wytrzymałe) nie są one zbyt dobrym rozwiązaniem. Drewniane parapety wymagają konserwacji, a kamienne są drogie. Dlatego doskonałą alternatywą jest blacha.

Takie parapety powstają ze stali nierdzewnej, powlekanej, aluminium, miedzi oraz tytan-cynku. Są odporne na korodowane ze względu na właściwości materiału albo zabezpieczane specjalnymi powłokami. Wyróżnia je wysoka estetyka i wytrzymałość – żywotność modeli z miedzi jest szacowana na nawet 250 lat! Mogą być też dopasowane odcieniem do koloru elewacji, a także są odporne na uszkodzenia mechaniczne i pod wpływem warunków pogodowych.

Parapety zewnętrzne z blachy montuje się także o wiele łatwiej niż płytki – nie wymagają one stosowania zapraw. Wystarczy starannie przeprowadzić wszystkie prace, stosować się do zaleceń fachowców, a będą one służyły przez długie lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl