Kompletne opierzenie Komina.
Kompletne opierzenie Komina.

Opierzenie komina ze stali – z czego się składa i jakie ma zalety?

Komin to przewód służący do odprowadzania spalin i zanieczyszczonego powietrza z wnętrza budynku. Jest to najważniejszy element wentylacji, który wystaje ponad połać dachu. Dlatego jego wykończenie – a w tym montaż odpowiedniego opierzenia – jest tak istotny. Takie obróbki blacharskie powinny być dopasowane do konkretnego komina, wytrzymałe, a także estetycznie się prezentować, gdyż wpływają na walory wizualne całego budynku.

 

Stal powlekana a opierzenie komina

Blacha to sztywny i wytrzymały materiał, który jest często wykorzystany do produkcji obróbek montowanych w budynkach. Dotyczy to także opierzenia komina. Aby wykończyć ten przewód wentylacyjny, stosuje się między innymi stal powlekaną. Dlaczego?

  • jest odporna na zniszczenia

Opierzenie znajdujące się na dachu jest nieustannie narażone na kontakt z wodą. Deszcz i śnieg to główni winowajcy korozji – dlatego stal służąca do zabudowy komina jest zabezpieczana poprzez ocynkowanie i nałożenie powłok poliestrowych. Jest to skuteczna bariera dla wilgoci i ochrona przed korodowaniem. Oprócz tego stal nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.

  • jest odporna na wysokie temperatury

Ta cecha blachy jest szczególnie ważna w przypadku kominów spalinowych, gdyż transportują one gorące produkty uboczne spalania paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków. Ponadto między temperaturą panującą wewnątrz przewodu a tą na zewnątrz występuje duża amplituda. Wybierając opierzenie z blachy, można mieć pewność, że ta różnica temperatur nie zaszkodzi obróbkom zamontowany na kominie – są one odporne na naprężenia.

Oprócz tego opierzenie ze stali powlekanej nie jest podatne na uszkodzenia pod wpływem długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

  • jest estetyczna i świetnie się prezentuje

Stal pasuje do budynków wykończonych w różnych stylach. Ponadto opierzenie komina z blachy powlekanej może zostać dopasowane kolorystycznie do pozostałych elementów budynków – stolarki okiennej, tynków, odcienia dachówek. Dzięki temu obróbki blacharskie stanowią nie tylko niezbędne wykończenie, ale również kropkę na „i” jeśli chodzi o wystrój fasady.

Jakie znaczenie ma prawidłowe wykonanie opierzenia komina?

Kominy służą do zapewnienia optymalnej wentylacji w pomieszczeniach, a w tym do odprowadzania ubocznych produktów spalania. Dlatego takie same znaczenie mają materiały, z których powstają te przewody, jak i tworzywa użyte do stworzenia opierzenia.

Komin przechodzi przez wszystkie warstwy dachu, przez co przerywa ciągłość tej połaci. Grozi to przeciekaniem wody, a w efekcie zamoknięciem materiałów izolacyjnych znajdujących się tuż pod dachówkami. Aby do tego nie doszło, wykonuje się opierzenie komina – ma ono zapewniać maksymalną szczelność. Ponadto obróbki blacharskie chronią zewnętrzną część trzonu komina przed niszczeniem i przed czynnikami atmosferycznymi.

Opierzenie komina ma też funkcję estetyczną. Dzięki niemu przewód może pasować do koloru dachówek i fasady, co wpływa na walory wizualne budynku.

Z czego składa się opierzenia komina i jakie funkcje mają poszczególne elementy?

Uszczelnienie komina przy pomocy obróbek blacharskich ze stali powlekanej wymaga stworzenia odpowiedniej konstrukcji. Na takie opierzenie składają się:

  • czapa kominowa

Czapa to daszek, który jest montowany nad kominem. Ten blaszany element zabezpiecza przewód kominowy przed dostawaniem się do niego wody, ale także chroni go przed zabrudzeniami i wpadaniem do niego liści. Jego montaż jest tak ważny, gdyż pomaga ona utrzymać drożność komina.

Czapa ze stali powlekanej – tak jak i inne obróbki – może zostać dopasowana kolorystycznie do elewacji. Oprócz tego wykonuje się ją na wymiar, by idealnie pasowała do konkretnego komina. Czapy mogą mieć otwór kwadratowy lub okrągły.

  • opierzenie dolne

Jest to specjalnie uformowany arkusz blachy, kutry montuje się w miejscu, gdzie dach styka się z kominem. Taki „kołnierz” można montować również pod dachówką i to także w szczycie dachu, czyli w linii gąsiorów.

  • panele

Do wykończania kominów wykorzystuje się panele ścienne i 3D. Te pierwsze są dosyć płaskie, natomiast drugie mają bardziej urozmaiconą powierzchnię. Z paneli tych powstają gotowe systemy opierzenia komina.

W jaki sposób montuje się opierzenie komina?

Obróbki ze stali powlekanej mogą być zamontowane zarówno pod dachówkami ceramicznymi, cementowymi, ale też pod dachem z blachy czy pokrytym gontem bitumicznym.

Aby opierzenie było szczelne, jego montaż należy przeprowadzić jeszcze przed ułożeniem połaci dachowej. Najpierw układa się opierzenie dolne, a dopiero później obudowuje się – przy pomocy paneli – trzon komina. Czapa powinna być zamontowana na samym końcu. W ten sposób woda opadowa nie dostaje się ani do komina, ani pod połać dachową – spływa po kolejnych elementach opierzenia.

 

Obróbka komina panelami fasadowymi

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl