Profile ocynkowane 1mm

Profile ocynkowane 1 mm – czym się wyróżniają i gdzie znajdują zastosowanie te obróbki blacharskie?

Blacha to sztywny, solidny materiał, jednak w specjalnych warunkach można ją niemal dowolnie kształtować, a w tym wyginać czy przycinać. Dzięki temu wykańczając budynek czy tworząc lekką zabudowę, można wybierać spośród rozmaitych obróbek blacharskich. Należą do nich między innymi profile z blachy ocynkowanej – takie stalowe elementy są wytrzymałe zwłaszcza wtedy, jeśli mają odpowiednia grubość i gdy są profesjonalnie zabezpieczone.

Jakie obróbki blacharskie powstają ze stali ocynkowanej?

Po elementy ze stali ocynkowanej sięgają fachowcy pracujący w różnych branżach. Jest ona popularnym materiałem zwłaszcza w budownictwie – można przy jej pomocy tworzyć między innymi detale wykończeniowe budynków. Z materiałem tym pracują także dekarze, cieśle, a nawet stolarze.

Stal ta zyskuje wytrzymałą powłokę w procesie zwanym cynkowaniem. Można poddać ją cynkowaniu galwanicznemu, proszkowemu, natryskowemu i ogniowemu. Ten ostatni proces polega na polega na zanurzaniu gotowych obróbek w bardzo gorącym, rozgrzany do kilkuset stopnie Celsjusza roztworze cynku. Dochodzi wtedy do reakcji chemicznej tego pierwiastka ze stalą, na skutek której na powierzchni danego elementu pojawia się trwała powłoka ochronna.

W ten sposób zabezpiecza się przede wszystkim elementy przeznaczone do tego, aby tworzyć konstrukcje znajdujące się pod gołym niebem – musi na nich znaleźć się warstwa ochronna, gdyż mają często kontakt woda i z wilgocią. Należą do nich:

  • typowe obróbki blacharskie – a tym pasy nadrynnowe, opierzenia attyki, kominów, obróbki krokwi, przyścienne, gzymsów, a także gąsiory
  • różnego rodzaje profile, a tym takie, które montuje się np. na balkonach, tarasach, przy parapetach

Atutem elementów wykonanych ze stali ocynkowanej jest ich całkowita odporność na korozję – nawet wtedy, gdy mają długi kontakt z wodą, nie rdzewieją. Taka powłoka chroni stal przed korodowaniem nawet przez 50 lat.

Profile ocynkowane o grubości 1 mm – gdzie się je wykorzystuje?

Jednym z rodzajów profili są profile otwarte. Znajdują one zastosowanie zarówno podczas prac budowlanych, jak i wykończeniowych. Dzięki temu, że są wykonane z tak solidnego materiału oraz ze względu na swoją grubość, mogą tworzyć także elementy konstrukcyjne lekkiej zabudowy. Profile ocynkowane to między innymi:

  • kątowniki – powstają one z blachy ocynkowanej wygiętej pod kątem prostym. Takie stalowe elementy są niezbędne podczas budowy dachów czy schodów, ale znajdują zastosowanie również w stolarstwie
  • maskownice – profile te kształtem nieco przypominają literę „C”. Można ją wykorzystywać do ukrycia różnego rodzaju szczelin, dylatacji
  • profile w kształcie litery „Z” – mają one zastosowanie zarówno w budownictwie, dekarstwie, jak i w ciesielstwie
  • profile w kształcie litery „C”, których krawędzie zostały wygięte pod kątem prostym – wykorzystuje się je między innymi jako maskownice i korytka.

Profile o grubości 1 mm służą nie tylko do zabezpieczania krawędzi czy maskowania szczelin. Sprawdzą się one także do wykonywania lekkiej zabudowy, dekoracji czy do mocowania elementów z karton-gipsu. Po taki profil można też sięgnąć, chcąc stworzyć szkieletową ściankę działową lub wykonać okładzinę ścienną. Służą one również do konstruowania sufitów podwieszanych oraz mogą być wykorzystywane podczas zabudowy poddaszy.

Dlaczego właśnie stal ocynkowana?

Profile ze stali ocynkowanej mogą być bez obaw wykorzystywane do wykańczania elementów budynków, które znajdują się przez cały czas pod gołym niebem. Mogą być montowane na dachach, tarasach, balkonach czy być wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne altan ogrodowych, płotów.

Stal ocynkowana:

  • nie zardzewieje

Przed korozją chroni ją szczelna warstwa cynku, który wszedł w reakcje ze stalą. Nawet wtedy, kiedy powierzchnia profilu przypadkowo zarysuje się, stal nie zacznie korodować.

  • nie wymaga jej zabezpieczania dodatkową powłoką

Jeśli wykorzystasz profile ze stali cynkowanej do prac wykończeniowych czy do stworzenia konstrukcji znajdujących się na zewnątrz budynków, nie będziesz musiał pokrywać ich preparatem antykorozyjnym. Mimo tego – ze względów estetycznych – można pomalować te obróbki blacharskie na dowolny kolor.

  • jest podatna na obróbkę

Dzięki temu można ją wyginać niemal pod dowolnym kątem i łatwo przycinać. Profile z blachy ocynkowanej są dostępne w różnych wariantach, jeśli chodzi o ich długość, a także o wymiary ich wygiętych krawędzi.

Profile ze stali ocynkowanej mają wszechstronne zastosowanie, co wynika z ich wytrzymałość, która ich w parze z właściwościami antykorozyjnymi. Dlatego sięga się po nie zarówno podczas prac budowlanych, wykończeniowych, jak i wykorzystuje się je w stolarstwie oraz w ciesielstwie.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl