Rynny balkonowe 80mm

Balkonowe rynny ze stali powlekanej – charakterystyka

Montaż obróbek blacharskich to sposób na wykończenie budynku i zabezpieczenie go przed działaniem sił przyrody. W powiązaniu do opierzenia  służą też rynny mocowane nie tylko na budynkach, ale również na balkonach i tarasach. Powstają one z różnych materiałów, jednak w przypadku elementów narażonych na nieustanny kontakt z wodą najlepiej sprawdzają się systemy rynnowe wykonane ze stali powlekanej. Dowiedz się, dlaczego ich montaż to dobra decyzja!

Wytrzymałe rynny ze stali powlekanej

O tym, czy budynek przetrwa długie lata, będzie prezentował się estetycznie, decyduje zastosowanie zarówno odpowiednich materiałów budowlanych, jak i wykończeniowych. Obróbki blacharskie, które są niezbędnym elementem wykończenia budynków, łączą się także z rynnami. Zamontowane rynny balkonowe, to sposób na to, aby starannie, a przede wszystkim solidnie zabezpieczyć elewację, ściany i inne elementy konstrukcyjne przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Rynny ze stali powlekanej montowane na balkonie czy na tarasie:

  • są bardzo wytrzymałe – stal to materiał, który jest przystosowany do dużych obciążeń. Właśnie dlatego wykonane z niego rynny są niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Bywa, że woda znajdująca się w tych półotwartych rurach zamarza, a niekiedy trafiają do niej liście, które z czasem stają się wilgotne i ciężkie. Jednak wybierając przewody do odprowadzania deszczówki ze stali powlekanej, nie należy obawiać się, że nie wytrzymają one tak dużych obciążeń
  • są odporne na korodowanie i zmienne warunki pogodowe – stal powlekana jest podwójnie zabezpieczana przed korozją. Najpierw blacha ta jest poddawana cynkowaniu, dzięki czemu staje się przystosowana do długiego kontaktu z wodą. Dotykowo zabezpiecza się ją specjalnymi powłokami, które zwiększają jej wytrzymałość i odporność na promieniowanie UV, wilgoć, zmienne temperatury.

System rynnowy ze stali powlekanej to dobry wybór ze względu na jego trwałość. Takie rynny będą spełniały swoje zadanie nawet przez 50 lat – pod warunkiem, że zostaną poprawnie zamontowane.

Rozmiar rynny ma znaczenie!

Rynny występują w wielu wariantach – różnią się między sobą kolorem, kształtem, ale też średnicą. W przypadku małych powierzchni – tarasów, balkonów, daszków altan – sprawdzą się rury o stosunkowo niewielkiej średnicy. Takie obróbki blacharskie mogą mieć odpowiednio:

  • 80 mm średnicy – dotyczy to półotwartych rur, czyli rynien, montowanych wokół daszków i balkonów
  • 60 mm średnicy – w przypadku rur spustowych montowanych wzdłuż budynku.

Takie elementy są odpowiednie do tego, aby stworzyć system rynnowy efektywnie odprowadzający deszczówkę z powierzchni o niewielkim metrażu. Nie sprawdzą się jednak one do zbierania wody z dachów. Z rur spustowych i rynien w tym rozmiarze powinni zrezygnować także ci, którzy są właścicielami dużych, np. kilkudziesięciometrowych tarasów. Wybierając te obróbki blacharskie, zawsze należy brać pod uwagę to, jaki metraż ma powierzchnia, z której będzie odprowadzana woda.

 

Co składa się na kompletny systemowy rynien i jak się go wykonuje?

Aby system rynnowy mógł spełniać swoje zadanie, musi zostać on zamocowany z wykorzystaniem specjalnych komponentów – również ze stali powlekanej – oraz montowany odpowiednią techniką.

Deszczówka będzie efektywnie odprowadzana z balkonu i tarasu, jeśli system rynnowy powstanie z samych rynien, rur spustowych oraz z:

  • haków służących do mocowania rynien do ściany
  • lejów spustowych, które są niezbędne do połączenia rynien z rurami spustowymi
  • kolanek, czyli elementów łączących leje z rurami spustowymi
  • obejmów do przytwierdzania rur spustowych do ściany oraz ze specjalnych igieł stanowiących dyble do tych części mocujących
  • denek zabezpieczających przed wydostaniem się wody z rynny
  • narożników rynien – zewnętrznych i wewnętrznych.

Oprócz tego, aby zabezpieczyć przewody do odprowadzania wody przed wpadaniem do nich liści, można zmontować koszyczki ze stali ocynkowanej.

Rynny ze stali powlekanej montuje się na zakładkę. Oznacza to, że powinny one nachodzić na siebie na długości od 10 mm do 15 mm. Ponadto miejsce, w którym dwie rynny stykają się ze sobą, należy dodatkowo uszczelnić silikonem.

Rynny ze stali powlekanej a estetyka budynku

Warto, aby rynny balkonowe, były dopasowane do stylu elewacji i budynku. Można wybrać ich odcień, a ponadto zdecydować się na półotwarte rury w jednej z dwóch form.

Rynny kwadratowe doskonale komponują się z nowoczesną architekturą i prostymi bryłami. Natomiast modele okrągłe sprawdzą się zwłaszcza w przypadku tradycyjnego budownictwa. Należy również pamiętać, że rynny balkonowe chronią elewację przed deszczówką i zawilgoceniem, dlatego mają ogromny wpływ na zachowanie estetyki całego budynku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl