Maskownice okapu

Jak zabudować rurę do okapu kuchennego?

Wykańczanie kuchni to zawsze spore wyzwanie dla właścicieli domów i mieszkań. Mimo że pomieszczenie kuchenne ma przede wszystkim charakter użytkowy, to ważna jest także jego estetyka. Walory wizualne przestrzeni może jednak zaburzyć konieczność montażu niektórych urządzeń – a w tym okapu, a zwłaszcza podłączonej do niego rury. Podpowiadamy, co można zrobić, aby rura ta nie „kłuła” w oczy!

W jaki sposób można ukryć rurę do okapu kuchennego?

W nowoczesnej kuchni bez okapu ani rusz. To właśnie dzięki niemu – nawet podczas gotowania czy smażenia – pomieszczenie to ma zapewnioną odpowiednią wentylację. Jego zadaniem jest pochłanianie zanieczyszczonego powietrza – w tym nieprzyjemnych zapachów – i odprowadzanie ich specjalnym kanałem na zewnątrz budynku.

Tradycyjny okap musi być podłączony do instalacji wentylacyjnej. To ona stanowi drogę, którą odprowadzane są opary. Urządzenie to podłącza się do wentylacji przy pomocy rury znajdującej się bezpośrednio nad okapem – ten przewód odprowadzający zwykle nie wpływa korzystnie na estetykę pomieszczenia. Właśnie dlatego można ukryć ją:

  • wykonując zabudowę stworzoną ze stalowych profili, na których zostaną osadzone płyty z karton-gipsu
  • pod specjalnymi maskownicami – ze stali nierdzewnej, powlekanej lub z aluminium.

Niezależnie od tego, czy ukryjesz rurę pod własnoręcznie wykonaną konstrukcją, czy pod gotową maskownicą, na pewno będzie ona eleganckim akcentem w twojej kuchni. Taka zabudowa jest tak samo estetyczna, jak wytrzymała.

Maskownice ze stali powlekanej – rodzaje

Takie obróbki blacharskie są produkowane z myślą tym, aby pasowały do różnego rodzaju pomieszczeń oraz aby spełniały wymagania użytkowników, jeżeli chodzi o estetykę. Właśnie dlatego maskownice do rur okapowych powstają:

  • ze stali powlekanej – takie obróbki blacharskie występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego łatwo dopasować je do wystroju kuchni. Ponadto maskownica może mieć matową lub połyskliwą powierzchnię – dzięki temu, jeśli wybierzesz odpowiedni wariant kolorystyczny, to ona będzie komponowała się z zabudową kuchenną i z frontami szafek
  • ze stali nierdzewnej – powierzchnia takiej maskownicy może być wypolerowana i odbijać światło niczym lustro lub może mieć standardowy, blaszany odcień
  • z aluminium – obróbki blacharskie produkowane z tego tworzywa są wyjątkowo lekkie, dlatego nie obciążają konstrukcji ściany. Ponadto w przypadku maskownic z aluminium także można wybierać z ich wariantów w różnych odcieniach.

Osłony do rur okapu kuchennego są produkowane do pomieszczeń, w których panują rozmaite warunki architektoniczne. Dlatego maskownice różnią się od siebie  kształtem. Wybierając te obróbki blacharskie, można postawić na:

  • standardowe osłony – mają one regularny kształt przypominający prostokąt. Sprawdzą się one w kuchniach, w których okap jest zamontowany równolegle względem sufitu
  • maskownice skośne – z tego, aby ukryć rurę od okapu kuchennego, nie muszą rezygnować właściciele kuchni znajdujących się poddaszach. W tym celu wystarczy wybrać maskownice skośne, których krawędzie są przycięte pod odpowiednimi kątem. Te obróbki blacharskie to rozwiązanie także wtedy, jeżeli sam okap nie jest zamontowany idealnie równolegle w stosunku do sufitu.

W jaki sposób powstają maskownice do okapów kuchennych?

Osłony do rur okapu kuchennego powstają z różnego rodzaju blach i różnią się od siebie kolorami. Jednak, aby ich montaż był jak najłatwiejszy oraz by prezentowały się estetycznie:

  • te obróbki blacharskie zamawia się na wymiar po wcześniejszym wykonaniu dokładnych pomiarów pomieszczenia. Maskownice stworzone na zamówienie mają długość, szerokość oraz wysokość dopasowaną do specyfiki architektonicznej danej kuchni oraz do rozmiaru samej rury okapowej. W przypadku osłon skośnych należy podać dane dotyczące wysokości krótszej i dłuższej krawędzi
  • są w nich wykonane specjalne otwory, które ułatwiają ich zamontowanie.

Maskownica z blachy powlekanej, czyli rozwiązanie dla każdej kuchni

Nawet najstaranniej wykończona kuchnia nie będzie prezentowała się w pełni efektownie, jeśli jej wystrój będą zaburzać elementy instalacji, czyli np. rura od okapu. Natomiast maskownica może być dyskretnym uzupełnieniem aranżacji wnętrza.

Osłony takie występują w tak wielu odcieniach, że sprawdzą się zarówno w przypadku jasnych kuchni urządzonych w rustykalnym czy prowansalskim stylu, jak i w zdecydowanie bardziej surowych pomieszczeniach. Czarne – matowe i połyskliwe – maskownice to świetny wybór do wnętrz nawiązujących do industrialnej czy skandynawskiej stylistyki.

Te obróbki blacharskie powstają z estetycznych i trwałych materiałów – podnoszą walory wizualne pomieszczeń oraz efektownie zasłaniają rury, które mogłoby zakłócić wystrój kuchni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl