Profile balkonowe

Profile balkonowe – aluminiowe czy plastikowe?

Konstrukcja balkonu wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo prosta. Jednak pozory mylą – jego wykończenie pod względem technicznym wymaga dopracowania każdego szczegółu. Niezwykle ważne jest poświęcenie uwagi wyborowi właściwych profili – aluminiowych lub z plastiku. Jeśli zastanawiasz się, na które z nich postawić, postaramy się pomóc ci podjąć decyzję. Dowiedz się, czym wyróżniają się profile plastikowe i jakie zalety mają te wykonane z metalu.

Montaż profili balkonowych – dlaczego jest tak ważny?

Profile balkonowe wykorzystywane podczas wykańczania z blachy aluminiowej to profile okapowe. Pełnią one bardzo ważną funkcję. Oprócz tego, że pozwalają podkreślić estetykę konstrukcji, ich montaż ma ogromne znaczenie dla całego budynku.

Są one niezbędne, aby chronić elewację. Topniejący śnieg czy deszcz spływający z posadzki balkonowej to spore zagrożenie dla wyglądu oraz dla stanu ścian. Dzięki profilom budynek jest chroniony przed wodą, a co za tym idzie, przed niszczeniem i nieestetycznymi zaciekami. Właśnie dlatego montaż wytrzymałych i odpornych na czynniki atmosferyczne okapników jest tak istotny.

Profile okapowe, są niezbędne zarówno w przypadku balkonów, loggii, jak i tarasów. Montuje się je na ich krawędziach i pod warstwą płytek.

Profile balkonowe mocuje się nie tylko na prostych krawędziach, ale również na narożnikach. By starannie i w całości wykończyć balkon należy zwykle sięgnąć również po:

  •     odbojniki prawe i lewe do prostego profilu
  •     narożniki, w tym także narożniki rozwarte do okapników
  •     łączniki do profilu.

Elementy te mogą być wykonane z aluminium lub z tworzywa PCV. Które z tych profili są lepszym wyborem z punktu widzenia właściciela balkony?

Czy warto montować profile balkonowe z plastiku?

Dobry okapnik to taki, który przez długie lata będzie dobrze się prezentował i spełniał swoją funkcję, czyli chronił elewację. Jak pod tym względem wypadają profile balkonowe wykonane z PCV?

Do ich atutów można zaliczyć to, że są niedrogie oraz lekkie. Okapniki z plastiku zabezpieczają też zewnętrzne ściany budynku przed wodą. Niestety ich walory wizualne pozostawiają wiele do życzenia. Profile balkonowe z PCV nie należą do najestetyczniejszy elementów wykończenia. Ponadto ich wadą jest ich ograniczona trwałość – na rynku dostępne są okapniki, które wyróżniają się znacznie większą odpornością na niszczenie.

Profile balkonowe z plastiku są wyposażone w siatkę z włókna szklanego. Podczas ich montażu pokrywa się ją klejem przeznaczonym do stosowania na podłożu, do którego będzie przytwierdzany okapnik. Wykończenie balkonu tymi profilami jest stosunkowo łatwe, co należy zaliczyć do ich zalet.

Mimo tego warto przyjrzeć się także innym rozwiązaniom dotyczącym zabezpieczenia elewacji budynku przed wodą. Przeciętna trwałość profili z PCV oraz ich wygląd mogą skutecznie zniechęcić do ich montażu.

 

Profile balkonowe z aluminium – jakie zalety mają te okapniki?

Aluminium to zarówno lekki, wytrzymały, jak i doskonale prezentujący się materiał. Sprawiło to, że jest on tak często wybierany jako surowiec do produkcji rozmaitych elementów konstrukcyjnych. Tak też stało się w przypadku profili balkonowych – aluminiowe okapniki dzięki swoim licznym zaletom cieszą się ogromny zainteresowanie wśród inwestorów i osób samodzielnie wykańczających loggie, balkony czy tarasy.

Okapnik z aluminium, który został prawidłowo zamontowany, to inwestycja na długie lata. Do ich największych zalet zalicza się:

  •     niską wagę – profile te są lekkie, dzięki czemu nie obciążają konstrukcji balkonu
  •     trwałość – aluminiowe okapniki są odporne na zmienne warunki pogodowe, deszcze, śniegi, a także na korozję
  •     estetykę – ich niezaprzeczalnym atutem jest ich estetyczny design. Profile balkonowe z aluminium komponują się zarówno z nowoczesnymi elewacjami, jak i tymi utrzymanymi w tradycyjnej stylistyce.

Ich wygląd można także dostosowywać pod kątem wykończenia budynku. Jest to możliwe dzięki temu, że pokrywa się je jednym z wybranych kolorów z palety RAL.  Gwarantuje to, że będą tworzył spójną całość z elewacją.

Profile balkonowe z aluminium mogą stanowić samodzielne okapniki lub być połączone z rynnami – w każdym z tych dwóch przypadków będą doskonale spełniały swoje zadanie, jakim jest odprowadzanie wody. Można je montować zarówno pod płytkami, deskami tarasowymi, jak i pod papą. Ponadto nie sprawiają problemu podczas przycinania, dlatego też można szybko i łatwo dostosować ich długość do wymiarów krawędzi balkonu.

Ci, dla których tak samo liczy się estetyka, solidność oraz trwałość, otrzymają to wszystko wraz z profilami balkonowymi z aluminium. Na lata zachowują one swój nienaganny wygląd, niełatwo je uszkodzić, doskonale zapobiegają zaciekom i niszczeniu elewacji – właśnie z tych względów ich montaż jest tak dobrą decyzją.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl