Profile balkonowe aluminiowe a ze stali nierdzewnej. 0

Profile balkonowe z aluminium czy ze stali nierdzewnej – co wybrać?

Balkon to wspaniałe miejsce do odpoczynku i element budynku, który znacznie zwiększa jego atrakcyjność. Na pierwszy rzut oka jego najistotniejszą częścią są balustrady znajdujące się na krawędzi. Jednak wbrew pozorom, aby balkon był prawidłowo wykonany, konieczny jest także montaż odpowiednich obróbek blacharskich jakim są profile balkonowe. Jaką funkcję pełnią te elementy? Na jaki ich rodzaj warto postawić?

Wykończenie balkonu a montaż profili balkonowych

Starannie wykonane opierzenie balkonu to gwarancja tego, że jego konstrukcja będzie solidna i nie będzie zagrażać pozostałym elementom budynku. Składają się na nie także specjalne profile, które montuje się na balkonach, tarasach, loggiach – niezależnie od tego, czy ich posadzkę stworzono z płytek ceramicznych, paneli drewnianych, czy wylewki żywicznej.

Profile balkonowe nazywane są także listwami okapowymi. Ich nazwa nie jest przypadkowa – nadają one właściwy kierunek wodzie, która spływa z posadzki.

Montaż tych elementów jest tak istotny, ponieważ:

 • umożliwiają odprowadzanie wody z balkonu
 • zapobiegają nieestetycznym zaciekom na elewacji budynku
 • chronią przed zawilgoceniem ściany zewnętrzne – co ma znaczenie ze względu na estetykę i stan techniczny konstrukcji. Wilgoć nie tylko sprzyja jej niszczeniu, ale także rozwojowi pleśni i grzybów, których usunięcie z elewacji jest trudne.

Profile okapowe zaczynają pełnić swoje funkcje podczas deszczowej pogody. Gdy na balkonie zbierze się woda, jest ona dzięki nim odprowadzana w taki sposób, aby nie zagrażać elewacji. Listwy te okazują się również nieocenione w czasie zimy, podczas odwilży, gdy z posadzki spływa roztopiony śnieg oraz lód.

Do produkcji tych obróbek można wykorzystać różne materiały, ale najlepiej sprawdza się do tego blacha. Profile na balkon mogą być wykonane między innymi ze stali nierdzewnej i z aluminium.

Opierzenie ze Stal nierdzewna na profile balkonowe – dlaczego jest to tak udane połączenie?

Stal nierdzewna to stop metali – jej skład jest tak opracowany, aby nie była ona podatna na szkodliwe działanie szeregu czynników zewnętrznych, każda o trochę innych właściwościach fizykochemicznych. Jest ona mieszanką różnych pierwiastków, głównie chromu i niklu.

Ze względu na to, że materiał ten jest łatwy podczas obróbki, wykonywane są z niego między innymi profile balkonowe. Powstają one z trzech odmian stali nierdzewnej:

 • AISI 304 – to najpopularniejszy rodzaj „nierdzewki”. Jest odporny na korodowanie, ale także na działanie kwasów. Jest niemagnetyczna, obróbka powinna być na zimno ze względu iż nie utwardza się jej przez obróbkę cieplną w celu zyskania większej wytrzymałości.
 • AISI 430 – stal ta nie rdzewieje pod wpływem kontaktu z wodą, a tym, co ją wyróżnia na tle innych, ma imponujący wygląd chromu oraz stosunkowo niska cena do jej żywotności.
 • AISI 316L – jest bardzo wytrzymała, kwasoodporna i niepodatna na rdzewienie, nie przyciągającej magnesu. Może być wykorzystywana także w agresywnym środowisku. Możliwość pracy w temperaturze 300/400 °C. Inox czyli stal nierdzewna AISI 316l jest bardzo ładnym w wyglądzie i bardzo trwałym w użytkowaniu metalem. 

Stal nierdzewna to bardzo dobry wybór w przypadku listew okapowych, które będą ciągle narażone na kontakt z wodą opadową. To inwestycja na długie lata – są one wytrzymałe i zachowują swój estetyczny wygląd. Mimo tego profile te występują tylko w jednym, naturalnym odcieniu, dlatego nie można dopasować ich odcienia do stylistyki całego budynku.

Dlaczego warto postawić na obróbki blacharskie z aluminium na profile okapowe?

Profile z aluminium są kosztowniejszym rozwiązaniem niż te ze stali nierdzewnej, jednak ich montaż zdecydowanie się opłaca. Wpływ na to ma ich:

 • profile z aluminium są powlekane kolorami z palety ral, dzięki temu można dopasować kolorystycznie obróbki blacharskie do fasady budynku, parapetów czy stolarki.
 • lekkość – aluminiowa listwa okapowa nie będzie obciążała konstrukcji balkonu, loggii czy tarasu. Materiał ten ma wyjątkowo niską wagę
 • łatwość obróbki – aluminium można łatwo przycinać, co gwarantuje, że profil zostanie idealnie dopasowany do długości krawędzi balkonu
 • profile z aluminium harmonizują z nowoczesnym designem, łącząc się z pozostałymi opierzeniem w budynku, dając efekt spójności.

Opierzenie balkonu – co się na nie składa?

Profile okapowe to zasadniczy element opierzenia balkonu. Jednak by mogły one odprowadzać wodę, konieczny jest również montaż pozostałych elementów opierzenia. Na wykończenie takie składają się także:

 • łączniki
 • narożniki, w tym także narożniki rozwarte
 • odbojniki.

Natomiast same listwy można zamówić na wymiar. Mają one określoną głębokość i szerokość. Jeśli chodzi o ich długość, to można łatwo samodzielnie dopasować ją do wielkości balkonu – wystarczy je przyciąć.

Suche ściany zewnętrzne i estetyczna elewacja to między innymi efekt zastosowania profili balkonowych. By opierzenie to jak najdłużej cieszyło swoją estetyką i wytrzymałością, warto postawić na obróbki z blachy – ze stali nierdzewnej lub z aluminium.

profile balkonowe AVZ

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl