Attyki 0
Attyki

Estetyczna i trwała attyka ze stali powlekanej

Montaż obróbek blacharskich jest konieczny zarówno ze względu na odpowiednie zabezpieczenie budynków, jak i z uwagi na ich estetykę. W tym celu na dachach mocuje się między innymi attyki i wykańcza się je blachą. Obróbki te składają się z kilku elementów, które razem tworzą szczelną konstrukcję okalającą murki nieco wystające ponad płaszczyznę dachu. Dowiedz się, co takiego wyróżnia attykę ze stali powlekanej i dlaczego jej montaż jest tak istotny!

Attyka – co to takiego?

Attyki to elementy elewacyjne budynku, które znajdują się na dachu. O to, aby je wykonywać, dbano już wieki temu – dzięki temu renesansowe czy barokowe budowle są tak finezyjnie wykończone. Obecnie mają one raczej praktyczne przeznaczenie. Wykonuje się je z różnych materiałów i zabezpiecza dodatkowo obróbkami blacharskimi.

Attyka to niemal obowiązkowy elementy w budynku, w którym zastosowano dach płaski lub o niewielki spadku, czyli od 2 do 15°. Murki wystające ponad połać dachową pełnią bardzo ważne funkcje:

  • chronią nieosłonięte części budynku

Warunki atmosferyczne nie zawsze sprzyjają temu, aby estetyka i stan budowli pozostał bez zarzutu. Na dachach gromadzi się kurz, pył i zabrudzenia, które – gdyby nie attyki – spływałyby wraz z wodą po innych częściach konstrukcji, ścianach. Te elementy chronią także przed wiatrem i niesionym wraz z nim deszczem i śniegiem.

  • zabezpieczają przed upadkiem z dachu

Każdy budynek wymaga tego, aby doglądać jego stanu technicznego – jest to związane także z koniecznością wejścia na dach. Attyka umieszczana na krawędzi połaci dachowej to skuteczna ochrona przed upadkiem i nieszczęśliwym wypadkiem.

  • wpływają na estetykę budynku

Attyki montuje się niekiedy również po to, aby ukryć niektóre elementy znajdujące się na dachu (np. wywietrzniki i kominy), które mogłyby źle wpłynąć na sferę wizualną całego budynku. Właśnie dlatego tak ważne jest ich staranne, estetyczne wykończenie.

  • stanowią ogniomury

Mury, które powstają z materiałów ognioodpornych, zapobiegają w czasie pożaru rozprzestrzenianiu się płomieni podczas na sąsiednie budynki..

Attyki, aby chronić inne elementy budynków, same także muszą być starannie zabezpieczone. W tym celu montuje się na nich obróbki z blachy. Obróbki te stanowią przede wszystkim barierę dla deszczu, śniegu i wilgoci. Tym samym mury wystające ponad dach są chronione przed namakaniem, zawilgoceniem, a w efekcie przed pękaniem i kruszeniem.

Jakie elementy składają się na attyka ze stali powlekanej i w jaki sposób się je montuje?

Obróbki blacharskie montowane na attykach tworzą solidną konstrukcję. Składają się na nie takie elementy jak:

  • profile główne – są to najważniejsze i największe części zabezpieczające mury wystające ponad dach
  • łączniki, które mocuje się od góry i które służą do zespalania ze sobą innych elementów
  • naroża przeznaczone do montażu w narożnikach attyk
  • profile początkowe – są one zbudowane z trzech kapinosów, dlatego zabezpieczają mury z każdej strony.

Montując obróbki z blachy, należy zadbać o to, aby nie doszło do skraplania się wody między murem a profilami. W tym celu przed mocowaniem blaszanych elementów należy wykonać izolację attyki – z papy lub ze specjalnej membrany.

Opierzenie attyki wykonuje się, mocując profile – początkowe, główne i narożne – jeden za drugim i pozostawiając ok. 1,5 cm dylatacji pomiędzy tymi elementami. Natomiast w miejscach, gdzie obróbki blacharskie stykają się ze sobą, nakłada się łączniki. Następnie same łączniki zabezpiecza się przy pomocy elastycznego kleju do blach lub uszczelniacza dekarskiego.

Opierzenie attyki ze stali powlekanej – zalety

Blachy wykorzystywane do wykonywania obróbek attyki są podwójnie zabezpieczane – przez cynkowanie i nakładanie specjalnych powłok z poliestru. Właśnie dzięki temu stworzone opierzenie jest tak wytrzymałe oraz odporne na niszczenia pod wpływem czynników atmosferycznych. Takie profile nie korodują i przez długie lata stanowią ochroną dla murów.

Attyki to elementy, które wpływają na to, jak prezentuje się dany budynek. Dlatego też ważna jest estetyka ich wykonania i możliwość dopasowania opierzenia do innych elementów elewacji. Obróbki z blachy powlekanej występują w szerokiej gamie odcieni, co daje możliwość, aby wybrać profile pasujące do koloru tynków czy dachu. Ponadto – w zależności od preferencji inwestora – powłoka obróbek może być matowa lub błyszcząca.

Profile z blachy powlekanej mogą być docięte w ten sposób, aby idealnie pasowały do danego murku. Właśnie dlatego i ze względu na wytrzymały materiał. wykorzystywany do ich produkcji, stanowią tak dobre zabezpieczenie dla attyk

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl